Organizasyon Kazandı

Türkiye’nin en başarılı yönetilen takımı takımı tartışılmaz Başakşehir. Oturmuş bir sisteme sahip olan Başakşehir gibi takımların performansı düşse bile doğru oyunla puan ve puanlar toplayabiliyorlar. Son haftalarda da Başakşehir’in performansının düştüğünü görebiliriz ama Türkiye liginde doğru oynayan sayılı takımdan biri oldukları için en yakın rakiplerine 4 puan fark atarak liderlik koltuğunda oturuyorlar.

Basaksehir Beşiktaş'ı 1-0 mağlup etti.
Rıdvan Dilmen yazıları.

“Beşiktaş her şeye rağmen hala şampiyonluk yarışının içinde kalmaya devam ediyor. Ancak bu formuyla yarışın içinde uzun süre kalması çok mümkün değil. Sistemi karışık, oyun disiplininden kopuk görüntü sergiliyorlar. Beşiktaş’ın şampiyonluk yarışı içinde kalmaya devam edebilmesi için kendi organizasyonunu gözden geçirmesinin şart olduğunu düşünüyorum.”

Başakşehir, son 6 haftada sadece 4 gol kaydedebildi. Kalesinde ise sadece 1 gol gördü. Bu verilere bakarak Abdullah Avcı’nın takımdaki gelişmesi gereken yönlere odaklanması gerektiği açıktır. Başakşehir doğru oynayarak zirveyi elinde tutabilir ama şampiyonluk için buna iyi oyunu da eklemesi gerekiyor.

BAŞAKŞEHİR DOĞRU YÖNETİLİYOR

Başakşehir; iyi başkana ve yönetime, iyi teknik direktöre, iyi maddi duruma, saha içinde ve saha dışında doğru organizasyona sahip bir takım olarak; rakipleri bu organizasyonsuzluk içindeyken öne çıkıyor. Başakşehir medya ve taraftar desteği konusunda çok ciddi sorunlar yaşamasa çok daha iyi yerlerde olabilirdi.

Taraftar ve medya desteğine sahip olmayan bir kulübün üzerinde baskının az olduğu için başarı şansının yüksek olduğu düşünebilir. Ancak bu, Başakşehir açısından doğru değil. Çünkü oyuncu kadrosu içinde yüksek profilli oyuncular mevcut ve bu oyuncuları taraftarın ve medyanın ittirmesi olmadan formda tutabilmek ciddi bir teknik ekip başarısı olarak değerlendirilmelidir.

6. ŞAMPİYON ÇIKABİLİR

Bu akşam beğendiğimiz Başakşehir’i göremedik, bir süredir de göremiyoruz. Ancak mükemmel savunma disiplinleri sayesinde her zaman oyunun içinde kalabiliyorlar. Bu akşam Beşiktaş karşısında dagördüğümüz gibi, duran top organizasyonuyla atacakları bir golle maçı kazanabiliyorlar.

Türkiye’de şu ana kadar 5 şampiyon takım çıktı. Bu takımlara bir 6.’nın eklenebileceğini ve bu takımın da Başakşehir olacağını düşünüyorum. Bunu sadece bu sezonki performansına ve ligin durumuna bağlı olarak değil, Başakşehir’in organizasyonunun bu sezon olmasa bile ileriki sezonlarda şampiyonluk getireceğine inandığım için söylüyorum.

abdullah avcı takımını başarıya taşıyor.

Bu akşam oynanan Başakşehir – Beşiktaş mücadelesinde özellikle golden sonra, beklenilenin aksine Beşiktaş maç boyu topa daha çok hakim olan takımdı.  Ancak bu durum Beşiktaş’a pozisyon olarak dönmedi. Maçın sonlarında yaşanan karambol pozisyonları dışında Beşiktaş’ın maçı çevirebilecek çok fazla pozisyon bulduğunu söyleyemeyiz.

KARİUS KONSANTRASYON PROBLEMİ YAŞIYOR

Beşiktaş’ın bulduğu pozisyonlarda ise Mert Günök mükemmel oyunu ile gole geçit vermedi. Başakşehir’in sayılan ve sayılmayan gollerine baktığımızda ise Karius açısından aynı şeyi söylememiz mümkün değil. Karius geldiğinden bu yana yenilmesi gerekeni de yenilmemesi gerekeni de yiyor. Ekstra kurtarışlarla maçı kazandırdığını da göremedik. Kendisinin iyi bir kaleci olduğu muhakkak, ancak konsantrasyonu düşük. Özellikle Beşiktaş’ın geçen sezonki kalecisi Fabri ile kıyaslarsak bu durumu net olarak görüyoruz.

Büyük takımlar açısından kalecinin konsantrasyonunu çok önemli. Özellikle Beşiktaş gibi savunmasını  öne çıkarıp rakibe geniş alanlar veren ve bu savunmada Vida gibi ağır oyuncu bulunduran takımlar için bu çok daha önemli hale geliyor.

DOĞRU OYUN BU DEĞİL

Beşiktaş Başakşehir karşısında 4 – 2 – 4 gibi bir sistemle oynadı. Modern futbolda artık fazla forvetle oynamak doğru oynamak anlamına gelmiyor. Maalesef ligimizde bu tip oyunu hem Galatasaray, hem Fenerbahçe hem de Beşiktaş’ta çok gez gördük. Bu tip hamlelerin yer yer doğru sonuçlar vermiş olması kimseyi aldatmamalıdır, futbolun doğrusu bu değildir. Ayrıca Beşiktaş açısından Başakşehir karşısında yaşadığı en önemli problem; ileri uç oyuncularını hem kanattan, hem içeriden ortalarıyla besleyebilecek Quaresma’nın oynamamış olmasıydı.

Beşiktaş’ta Başakşehir karşısında ileri uçta Mustafa Pektemek ve Vagner Love birlikte forma giydi. Maalesef bu futbolcular tüm iyi niyetlerine rağmen Beşiktaş’ın as forveti olabilecek oyuncular değil. Yedek kulübesinde oturan Larin ise, ilk 18’in oyuncusu bile değil. Beşiktaş’ın Demba Ba, Gomez, Aboubakar ve Cenk Tosun sonrası bu seviyede bir santrafor problemi yaşıyor olması kadronun kötü planlandığını gösteriyor.

Mustafa Pektemek ve Vagner Love Beşiktaş'ın forveti değil

Türkiye’deki büyük takımlara baktığımızda deplasmanın artık ciddi bir mesele haline geldiğini görebiliriz. Bu sezon deplasmanda Galatasaray’ın 2, Beşiktaş’ın ve Fenerbahçe’nin ise sadece 1’er galibiyeti mevcut. Sezon başı değerlendirmelerimde de söylediğim gibi Türkiye Ligi’nde artık deplasmandaki her puan aslanın ağzında, takımlar planlamalarını buna göre yapmak zorundalar.

BEŞİKTAŞ ORGANİZASYONUNU GÜÇLENDİRMELİ

Beşiktaş her şeye rağmen hala şampiyonluk yarışının içinde kalmaya devam ediyor. Ancak bu formuyla yarışın içinde uzun süre kalması çok mümkün değil. Sistemi karışık, oyun disiplininden kopuk görüntü sergiliyorlar. Beşiktaş’ın şampiyonluk yarışı içinde kalmaya devam edebilmesi için kendi organizasyonunu gözden geçirmesinin şart olduğunu düşünüyorum.

2018-11-03T19:53:27+00:00Cumartesi, Kasım 3, 2018|

Siz de fikrinizi belirtin