Kaybediyoruz

Galatasaray, Malatya’da yapılan mücadele sonucunda Evkur Yeni Malatya karşısında 2-0 mağlup olarak maçı bitirdi. Galatasaray,  geçen hafta Bursaspor maçıyla başlayan süreçte çok fazla sakatlık yaşadı. Bu akşam Malatya’da Belhanda’nın da sakatlanıp çıkmasıyla birlikte Galatasaray, sakatlar ordusuna bir oyuncu daha eklemek zorunda kaldı.

Evkur Yeni Malatyaspor Galatasaray'ı mağlup etti.
Rıdvan Dilmen yazıları.

“Kulüplerimiz var olan maddi yapılarımızdaki sorunları daha da derinleştirecek hamleler yapamaz hale geldiler. Ve kendi gerçekliğimizle açık bir şekilde yüzleşmek durumunda kaldık.”

Geçen sezonun şampiyonu Galatasaray, bu sezon Şampiyonlar Ligi ve Süper Toto Süper Lig’i birlikte götürmekle yüz yüze geldi. Büyük takımlar için en önemli meselelerden birisi bana göre kadro derinliğidir. Yaşanan sakatlıkların sonucunda çok net bir şekilde görüldü ki, Galatasaray’ın kadro derinliği olması gereken seviyenin uzağındadır.

Galatasaray bir yana; bana göre Türkiye’de hiçbir takım Şampiyonlar Ligi ve Spor Toto Süper Lig’i birlikte götürebilecek bir kadro derinliğine sahip olmanın uzağındadır.

Her koyun kendi bacağından asılır derler. Bizde durum bu atasözüne uygun gerçekleşmedi. Teşbihte hata olmaz, biz kendimiz değil UEFA tarafından asıldık maalesef. Böylece kulüplerimiz var olan maddi yapılarımızdaki sorunları daha da derinleştirecek hamleler yapamaz hale geldiler. Ve kendi gerçekliğimizle açık bir şekilde yüzleşmek durumunda kaldık.

-Bu gerçekliğimizi, birkaç istatistiki veriyle daha da açık hale getirmek gerektiğini düşünüyorum.

-Galatasaray ilk 3 hafta itibarıyla Şampiyonlar Ligi’nde 32 takım içinde en az koşu mesafesi olan takım.

-Spor Toto Süper Lig, gol ortalaması bakımından Avrupa’da ilk 30’da yok.

-UEFA Avrupa Ligi’nde en yaşlı 5 takımdan ikisi Beşiktaş ve Akhisarspor.

-Spor Toto Süper Lig Andorra ve San Marino’dan sonra en yaşlı 3. Lig.

-Avrupa’daki çoğu futbol ülkesiyle kıyaslandığında 30 yaş üstü oyuncu sayısı açısından Türkiye birinci.

-Avrupa’da, kulüplerin yayın gelirlerine baktığımızda ise Türkiye 6. Sırada. Yani gelir açısından hiç de sorunumuz yok.

-Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın koşu mesafesi, Rusya karşılaşmaları baz alındığında Türkiye Spor Toto Süper Lig ortalamasının sadece 7 kilometre üzerinde. Ancak milli takımımızda Everton, Leicester, Milan, Roma, Lille gibi takımlarda oynayan oyuncular varken yine bu tablonun ortaya çıkması ve bu kadronun sadece 7 km’lik bir fark yaratması, yine Türkiye futbolu ile ilgili bir mesele olarak değerlendirilmelidir.

Türkiye Futbolunda işler iyi gitmiyor.

Uzunca bir süredir Türkiye futbolu ile ilgili “bugünler iyi günlerimiz” diyordum. İyi günlerimizi artık geride bırakıyoruz. Türkiye, Avrupa futbolu içerisinde kendini zannettiği yerde değil, bulunduğu yerden de daha geriye gitme potansiyeli taşıyor.

GOL GELİYORUM DEDİ

Bu akşamki Evkur Yeni Malatya – Galatasaray maça dönecek olursak; maç 0-0’ken zaten Evkur Yeni Malatya adına gol geliyorum diyordu. Buna bir reaksiyon gösteremedi Galatasaray. Sonra geliyorum diyen gol geldi, maç 1-0 oldu. Galatasaray bu golden sonra da maçı 1-1’e getirecek bir reaksiyon da gösteremedi. Bunun doğal sonucunda maç 2-0 oldu. Skor 2-0’a geldikten sonra reaksiyonu Malatya gösterdi, Galatasaray’a karşı önde olmanın yarattığı psikolojiyle geri çekilip kontratak futboluna döndüler. Galatasaray maçtaki en önemli pozisyonlarını da bu süreçte bulabildi.

KAYBETTİKLERİMİZİ GÖRMELİYİZ

Malatyaspor’un mükemmel bir futbol sonucu kazandığını söylersek doğru olmaz. E.Y Malatya takımı daha derli toplu oynadığı için kazandı. Galatasaray kadro zafiyetinin de getirdiği dezavantajlar sonucunda Fatih Terim’in maç içinde yaptığı taktiksel değişikliklerle sınırlı kaldı. Antalyaspor karşısında sonuç veren Donk’un forvet oynadığı sistem, Evkur Yeni Malatya karşısında aynı sonucu veremedi.

Sonuç itibarıyla Galatasaray bu akşam maçı kaybetti. Ama maalesef Türkiye futbolunun kaybettiklerinin üzerine eğilmemizin zamanı geldi de geçiyor bile..

2018-10-31T16:48:15+00:00Pazar, Ekim 28, 2018|

Siz de fikrinizi belirtin