Buna Da Şükür!

Schalke 04 Teknik Direktörü Domenico Tedesco’ya, maç öncesinde, 1 puan alacağını söylesek, duruma itiraz etmezdi, hatta mutlu olurdu. Aynı şekilde Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’e 1 puandan bahsetsek, buna kesin olarak itiraz ederdi.

Galatasaray - Schalke 04 berabere kaldı.
Rıdvan Dilmen yazıları.

Muslera  bu akşamki performansıyla Galatasaray’ın aldığı 1 puanın en önemli mimarıydı. 4 tane gol olabilecek pozisyonu kurtardı. Hem de bu pozisyonlarda, rakip oyuncular doğru vuruşlar yapmış olmalarına rağmen, geçit vermedi. Eğer Galatasaray’ın bu akşam itibarıyla gruptan çıkma şansı devam ediyorsa, bunun yaratıcılarından biridir Muslera.

Maç sonuna baktığımızda, Schalke 04 1 puandan memnuniyetsiz, Galatasaray ise memnun olarak ayrılıyor diyebiliriz. Çünkü maçın senaryosuna baktığımızda Galatasaray’ın 1 puanı kurtardığı görülebilir.

ŞANSSIZLIKLAR DEVAM ETTİ

Galatasaray, Cuma akşamı yaşadığı şanssızlıkların devamını bu akşam Schalke karşısında da yaşadı. Oyunu tutmakta zorlandı, çünkü hem Bursaspor mücadelesinde sakatlanıp çıkmak zorunda kalan oyuncuların eksikliğini hissetti, hem de Schalke karşısında da oyuncuların yorgunluğu ve yine yaşanan sakatlıkların kurbanı oldu. Cuma akşamı 3 oyuncu değişikliğini de sakatlıklardan dolayı mecburi olarak kullanan Galatasaray, bu akşam da yine değişiklik haklarını sakatlıklara bağlı olarak kullanmak zorunda kaldı.

Sian Gümüş’ün başına aldığı darbe, oyununu etkiledi. Aynı zamanda Eren’de oldukça yorgun gözüktü ve çıkmak zorunda kaldı ve yine Nagatamo da sakatlanarak oyundan çıktı.

TERİM’İN HAMLE ŞANSI KISITLIYDI

Maça zaten bir çok eksikle  başlayan Galatasaray’da, maçın içinde yaşanan sakatlıklar ve yorgunluklar, Teknik Direktör Fatih Terim’in hamle yapma alanını elinden aldı. Fatih Terim, maç boyu oyunu tutmak için sürekli olarak formasyonda ve taktikte değişikliklere gitti. Savunmayı güçlü tutup “yakalarsak 1 tane atalım” mantığı zorunluklar nedeniyle hakim oldu. Galatasaray’ın bu nedenle maçın önemli bölümünde Donk merkezli üçlü savunma ile oynadığını gördük. Bu hamleleri çoğunlukla işe yaradı ancak zorunlu değişiklikler Terim’in yapmak isteyebileceği hamleleri oldukça kısıtladı .

Fernando Muslera takımının en iyisiydi.

Schalke maça 1 puan alma amacıyla çıkmıştı, onlar açısından İstanbul deplasmanında alınan 1 puan oldukça önemliydi tabii ki. Maça da bu şekilde, yer yer tedirgin başladıklarını gördük. Ancak Galatasaray’ı bu şekilde yakalamışken 3 puanı cebine koyup gidebileceklerini gördüler ve defans hatlarını orta saha civarına çekerek Galatasaray üzerinde baskı kurdular. Galatasaray’ın maçta Eren’in vuruşu sonucu rakip kalecinin kafasından dönen top haricinde pozisyonu yokken Schalke maç içinde de bir çok pozisyon yakaladı.

MUS – LE – RA

Ancak Schalke bu pozisyonları gole çeviremedi. Bunun sebebi tabii ki, tabii ki MUS – LE – RA. Türkiye’de gelmiş geçmiş en karakterli sporculardan biri olan Muslera aynı zamanda bu akşamki performansıyla da Galatasaray’ın aldığı bir puanın en önemli mimarıydı. 4 tane gol olabilecek pozisyonu kurtardı. Hem de bu pozisyonlarda, rakip oyuncular doğru vuruşlar yapmış olmalarına rağmen, geçit vermedi. Eğer Galatasaray’ın bu akşam itibarıyla gruptan çıkma şansı devam ediyorsa, bunun yaratıcılarından biridir Muslera.

Galatasaray adına sahada iyi gözüken bir diğer futbolcu ise, ilk Şampiyonlar Ligi deneyimini yaşayan genç Ozan’dı. O da yaşına rağmen çok olgun bir oyun oynayarak takımına 1 puan getiren isimlerden biri oldu.

Bir parantez de Belhanda’ya açmak gerekiyor. Belhanda, ilk yarı Galatasaray adına sahanın en iyilerinden biriydi. Ancak o da yorgunluğun da etkisiyle ikinci yarı oyundan düştü ve pek fazla varlık gösteremedi. Bu durumun da etkisiyle ikinci yarı Galatasaray oyunu tutmakta oldukça zorlandı.

GALATASARAY’IN ŞANSI VAR

Bu akşamki maçlar sonucunda Porto gruptan çıkma konusunda ciddi bir avantaj sağlamış durumda. Lokomotiv Moskova’nın da pek şansının kaldığını söyleyemeyiz. Gruptan çıkma yarışı daha çok Schalke ile Galatasaray arasında geçecek gözüküyor ve bu açıdan Gelsenkirchen’deki maç oldukça önemli. Galatasaray’ın tam kadro oynadığı durumda hem Gelsenkirchen’den hem de Moskova’dan 3 puanla ayrılabilecek bir takım olduğunu düşünüyorum ve bu noktada Galatasaray’ın hala gruptan çıkabileceğine inanıyorum.

2018-10-25T22:23:22+00:00Çarşamba, Ekim 24, 2018|

Siz de fikrinizi belirtin