Beşiktaş Yara Aldı

Beşiktaş, Göztepe deplasmanında 2-0 mağlup olarak zirve yarışında önemli bir 3 puan kaybetti.  Bu akşamki maçta Beşiktaş’ın önceki maçlarda mağlup duruma düştüğünde ortaya çıkan arzusunu, gösterdiği reaksiyonu ve oyunu kazanma isteğini göremedik. Oysa Beşiktaş maça oldukça iyi başlamıştı ve penaltı pozisyonuna kadar gol atacağına dair sinyaller de veriyordu. Ne olduysa ondan sonra oldu ve Beşiktaş maçı kaybetti.

Göztepe Beşiktaş'ı yendi.
Rıdvan Dilmen yazıları.

“Kadronun yaşlanmasına, plansız yapılanmaya, yer yer kötü futbola rağmen Beşiktaş gene de bu ligin en büyük favorilerinden birisidir. Kadro kalitesi hala ligimiz standartlarına göre üst seviyededir ve başarılı teknik direktörleri ile birlikte her türlü olumsuzluğun altından kalkma olanağına sahiptirler.”

Durumu sadece Beşiktaş’ın isteksizliği ile tarif etmek, Göztepe’ye haksızlık olur. Göztepe skoru bulduktan sonra geriye çekilip Beşiktaş’ın istediği gibi oynayacağı ortamı yaratmadı. 90 dakika boyunca konsantrasyonlarını sürdürdüler ve hak ettikleri bir galibiyet aldılar.

GÖZTEPE’NİN KÜLTÜRÜ VAR

Göztepe geçen sezon Spor Toto Süper Lig’e çıktığında, Süper Lig’deki ilk teknik direktörlük denemesi yapan Tamer Tuna ile başarılı bir sezon geçirdi. Yine bu sezon,  ilk Süper Lig teknik direktörlüğünü yapan Bayram Bektaş ile yoluna devam ediyor, ve başarılı gidiyor. Bu durum gösteriyor ki, Göztepe doğru yönetiliyor ve futbolu çok seven Başkan Mehmet Sepil, başarının asıl mimarlarından birisi.

Göztepe’nin bir futbol kültürü var. Geçmişten bugüne Türk futbol tarihine önemli değerler kazandırmış bir takımdır. Son dönemlerde amatör kümeye kadar düştü ama doğru yönetim hamleleriyle birlikte yukarıya, hak ettiği yere çıktı. Göztepe’nin genç taraftarı geçmiş başarıları görememiş olsa da, var olan kültür onları takımı sahiplenmeye itiyor. Göztepe şu anda da başkanından scout ekibine, taraftarından teknik kadrosuna ve oyuncu grubuna kadar başarılı bir şekilde yoluna devam ediyor.

BEŞİKTAŞ SEZONA PLANSIZ GİRDİ

Beşiktaş ise aksine bu sezona plansız bir giriş yaptı ve bu plansızlığın sancılarını çekmeye devam ediyor. Özellikle 5 deplasman maçında sadece 1 galibiyet ve 6 puan toplayabilmesi, bu durumu kanıtlayan gerçeklerden birisi. Babel bir kaç maçtır kötü oynuyor, buna iç sahanın büyük oyuncusu Quaresma’nın alışılagelmiş deplasman performansı da eklenince Beşiktaş kilidi açmakta zorlanıyor

Oğuzhan Özyakup penaltı kaçırdı.

Özellikle Talisca’nın kaybı ve yerinin doldurulamaması, forvet olarak da sezon başında istenmeyen oyuncu Vagner Love’ın  tek tercih olarak kalması; Beşiktaş’ın gol yollarındaki etkinliğini düşürmüş ve özellikle deplasmanda skor alma konusunda sıkıntıya sokmuştur. 20. dakikada Beşiktaş penaltı kaçırdı, o ana kadar oyun da Beşiktaş’ın lehine gidiyordu. Bu penaltı kaçmasaydı bambaşka bir senaryo ile karşı karşıya kalabilirdik. Ama futbol böyle bir oyun ve takımlar ortaya çıkabilecek her senaryoya göre kendisini güncellemek zorundadır.

PEPE – VİDA İKİLİSİNİN BOZULMASI HANDİKAPTI 

Beşiktaş’ın Göztepe karşısındaki en önemli handikaplarından birisi Pepe – Vida ikilisinin bozulmasıydı. Şenol Güneş,  Medel – Roco ikilisini tercih etmek zorunda kaldı ve bu Beşiktaş’ın tüm oyununu etkiledi. Birlikte oynamamış olmalarından dolayı yaptıkları kademe hataları Beşiktaş’a pahalıya patladı. Ayrıca Quaresma ve Lens gibi oyuncular da fazla çizgide kalınca oyun hem yatay hem dikey olarak genişledi ve bloklar arası bağlantı kalmadı.

Maçın en gayretli oyuncusu Vagner Love idi. Ancak Love oyun tarzı itibarıyla top tutabilen bir santrafor oyuncusu değil. Sürekli topu alıp gitme eğilimine sahip. O yüzden Love’un sahada olduğu maçlar genelde tenis maçına dönüyor, ona giden topun geri gelmesi pek mümkün olmuyor.

4-1-KAOS

Beşiktaş maçın son anlarına 4-1-kaos gibi bir sistemle girdi. Beşiktaş adına sahada Atiba dışında orta saha oyuncusu yoktu.  Maalesef böyle bir sistem modern futbolda yok. Maçı böyle bir formasyonla ve sistemsizlikle kapatmak sadece çaresizlikten ileri gelebilir. Yer yer bazı maçlarda bu tip ekstra riskler alındığını görebiliriz ancak böyle formasyonlarla maçın çevrildiğini çok nadir olarak görürüz. Şenol Güneş gibi başarılı ve tecrübeli bir teknik direktörün bu hamlesi beklenmedikti ve doğal olarak herhangi bir sonuç getirmedi.

BEŞİKTAŞ TOPARLANABİLİR

Kadronun yaşlanmasına, plansız yapılanmaya, yer yer kötü futbola rağmen Beşiktaş gene de bu ligin en büyük favorilerinden birisidir. Kadro kalitesi hala ligimiz standartlarına göre üst seviyededir ve başarılı teknik direktörleri ile birlikte her türlü olumsuzluğun altından kalkma olanağına sahiptirler.

2018-10-31T16:56:19+00:00Pazar, Ekim 21, 2018|

Siz de fikrinizi belirtin