Acele Karar Alınmamalı

Fenerbahçe Haziran ayında kongresini gerçekleştirdi. Sayın Ali Koç başkan seçildikten sonra doğal olarak futboldaki yapıda değişikliklere gitti. Eğer buna bir yenilenme adını vereceksek; yenilenmede zamanın lehinize işlemesinin gerekli olduğunu unutmamalıyız. Maalesef Fenerbahçe’de sezon başından bu yana iyiye giden herhangi bir şeyden bahsedemiyoruz.

Fenerbahçe - Ankaragücü'ne yenildi.
Rıdvan Dilmen yazıları.

“Galatasaray’ın sakatlıklarla boğuştuğu ve kötü futbol oynadığı, Fenerbahçe’nin de tarihinin en kötü sezonunu yaşadığı bir sürecin ışığında derbi maçına gidiyoruz. Galatasaray – Fenerbahçe derbilerinin her zaman farklı bir havası vardır, ayrıca bu maçlar hangi koşullar altında oynanıyorsa oynansın sonucu önceden kestirebilmek zordur.”

Fenerbahçe’de doğru bir teknik yönetim olsa, sadece değerli formasıyla bile ilk 4’e girer. Fenerbahçe’nin buna uygun bir kadrosu da var aslında. Fenerbahçe tarihinin en kötü ilk 10 haftasını geçiriyor ancak kadrosu tarihinin en kötü kadrosu değil.

Futbolda doğru oyunu doğru oyuncularla oynamak gerekir. Fenerbahçe Cocu yönetimi altında mental, fiziksel ve taktiksel sorunlarla boğuştu. Ne doğru oyun görebildik sahada, ne de doğru oyuncu seçimi.

ORTA SAHA YİNE TESLİM EDİLDİ

Cocu Ankaragücü karşısında 3’lü savunma oynadığını düşünüyor olabilir. Ama sağda Isla solda Hasan Ali varken oynadığınız savunma 3’lü değil 5’li olur. Aynı zamanda orta sahanız ise 5’li değil 3’lü olur. Böylelikle orta sahayı aslında boşaltmış oluyorsunuz.

Geçen hafta Sivasspor maçı sonrası yazdıklarımı hatırlatmak isterim: “Günümüz futbolunda bütün mesele orta saha bütünlüğüdür. Maç içerisinde orta sahada gerekli hakimiyeti kuramadığınız durumda oyunu da kontrol edebilmeniz mümkün olmaz.” Cocu her maç, orta sahayı rakibe verecek hamleler yapmakta ısrar etti.

Philip Cocu görevden alındı.

Ankaragücü karşısında Fenerbahçe 1-0 gerideyken, rakibinin üstüne gidiyordu ve skoru değiştirebilir gibiydi. Ne zamanki Oğuz Kaan sakatlandı ve yerine Frey girdi, Cocu’nun her zamanki düzensiz düzenine dönüldü. Jailson tek başına orta sahada kaldı. Ofansif olarak da kaotik bir yapı vardı. Rakibe orta saha bu şekilde teslim edilince, maçın dönmesi imkansız oldu. Ankaragücü bu dakikadan sonra oldukça rahat bir futbolla skoru koruyup, arttırabildi.

Fenerbahçe’nin bence bu sezon yaşadığı en büyük problem, Beşiktaş, Medipol Başakşehir ve Sivasspor beraberliklerinden sonra Cocu’nun açıklamaları ekseninde yaratılan “iyi oynadık ama yenemedik” algısıdır. Fenerbahçe bu karşılaşmalarda ne iyi oynadı, ne de Fenerbahçe açısından 1 puanın sevinilecek yanı vardır.

COCU GÖREVDEN ALINDI

Ankarügücü karşısında alınan skor sonucunda Fenerbahçe’de Cocu görevden alındı. Bence bu karar doğru ama kesinlikle geç kalınmış bir karardır. Eğer Fenerbahçe bu akşam Ankaragücü’ne karşı galip gelseydi belki Cocu görevine devam ediyor olacaktı. Ancak Fenerbahçe fiziksel, mental ve oyun anlamında hiç ışık vermemişken, bunu görmek için Ankaragücü mağlubiyetini beklemek gerekmiyordu.

Ali Koç’un şahsi kredisinden kaynaklı olarak taraftar tepkisi şu an çok çok yüksek değil. O kredi, bugün her şeye rağmen 45.000 taraftarı Saraçoğlu’na getirdi. Normalde taraftar bu teknik direktörü ve onun yarattığı bu oyunu kesinlikle çekmek zorunda değildi. Cocu’yu ve Comolli’yi; yani kadro mühendisini ve oyunun mimarını, inşaatı kuran kişileri getiren Ali Koç, kredisinden dolayı tepki görmemektedir. Sayın Ali Koç, bu kredisinin farkında bir tutum alarak bundan sonra doğru hamleler yapmalıdır.

ACELE EDİLMEMELİ

Fenerbahçe yeni teknik direktörle anlaşmak için kesinlikle aceleci bir karar almamalıdır. Çünkü acele çoğunlukla yanlışı doğurur. Fenerbahçe’ye yaşadığı bu sürecin sonunda; otoriter, Türkiye’nin sorunlarını ve dinamiklerini bilen bir teknik direktör gerekmektedir. . Aynı zamanda Ali Koç’un bundan önce yaptığı açıklamalar itibarıyla Ersun Yanal ve Aykut Kocaman isimlerinin göreve gelmeyeceğini söylemişti. Böylece seçenekler de daralmış oldu.

Yönetim bu dönemde Fenerbahçe’nin ismine ve ihtiyaçlarına uygun bir isim bulamayacaksa, gerekirse geçici bir teknik adamla bile anlaşmayı göze almalıdır. Aksi durumda sorunların küçüleceğine dair ümit etmek zordur.

GALATASARAY – FENERBAHÇE DERBİSİ SON DEĞİL

Galatasaray’ın sakatlıklarla boğuştuğu ve kötü futbol oynadığı, Fenerbahçe’nin de tarihinin en kötü sezonunu yaşadığı bir sürecin ışığında derbi maçına gidiyoruz. Galatasaray – Fenerbahçe derbilerinin her zaman farklı bir havası vardır, ayrıca bu maçlar hangi koşullar altında oynanıyorsa oynansın sonucu önceden kestirebilmek zordur. Fenerbahçe bu maçı kazanabilir de, kaybedebilir de. Ama bu iki durumda da Fenerbahçe açısından gelecek tahlili yapılmamalıdır. Cocu’nun da görevinden alınması ile birlikte, Fenerbahçe yönetimi, sorunlarının tümünü ortaya çıkarıp onları çözme iradesi göstermelidir.

2018-10-31T16:46:20+00:00Pazar, Ekim 28, 2018|

Siz de fikrinizi belirtin